מדריך רכישה: איך לבחור מסך מחשב

תוכן עניינים
מדריך רכישה: מסך מחשב

מסכי המחשב עברו שינוי קיצוני בשנים האחרונות – הן באיכותם והן במחירם.
הם דחקו את מסכי השפופרת הישנים (CRT) הצידה, והפכו ממוצרי פרימיום ("מותרות") למוצרים פופולריים בכל בית ומשרד.
בבחירת מסך מחשב חשוב לשים לב לפרמטרים שונים שמשפיעים על איכות התמונה. ואגב, מדבקות נוצצות בצידי המסך הן לא בהכרח אלו שיקבעו את איכות המוצר שתקבלו. המדריך הבא הגיע כדי לעשות לכם סדר.

בבואנו לרכוש מסך מחשב, חשוב לקחת בחשבון את הפרמטרים הבאים:

המותג

בשוק מסכי המחשב לא נדיר למצוא מותגי "מדבקה", עם תווית לא מוכרת, שיוצרו במפעל לא ידוע. לכן לפני הכל, אנו ממליצים לשקול רכישה של מסך רק מחברה בעלת שם מוכר. רכישה של מסך לא מוכר לא יכולה להבטיח אם המוצר עמד בתווי תקן כלשהם, ולמעשה אינכם יודעים עליו כלום בוודאות, ובמקרים מסוימים אפשר לגלות שהמפרט שלו לא תואם במדויק את הפרטים על האריזה. מה גם, שבמקרים רבים מחיריהם של המסכים המוכרים יותר לא יעלו לכם יותר מכ-200 שקלים נוספים בסך הכל.

גודל ופורמט המסך

גודל המסך הפיזי נמדד באינצ'ים (Inch), והנתון מצביע על אורך האלכסון.
במהלך השנים, צמח גודל המסך, וכעת המינימום למשתמש ביתי ומשרדי עומד על 19". מחירי המסכים הגדולים (20" עד 23") ממשיכים לרדת, כך שניתן ומומלץ לרכוש מסכים גדולים כמה שיותר.
ההמלצה הלא רשמית עבור מסכי גיימינג (מסכים המיועדים למשחקי מחשב) היא מסך בגודל של 24 אינצ'ים, כאשר עבור מסכים לצרכים אחרים – הנושא נתון לשיקול דעת המשתמש, ובהתאם לצרכיו.
המגמה הברורה בימינו היא לכיוון המסכים הרחבים, ביחס מסך של 16:9 ו-16:10. מסכים אלו מתגלים כנוחים יותר כמעט בכל תחום: גלישה מרובת חלונות הופכת למשימה פרקטית, וצפייה בסרטים (שמצולמים מאז ומעולם בפורמט רחב) על המחשב הופכת לחווייתית אף יותר. מסכים 'ריבועיים' יותר, בפורמט של 3:4 ניתן למצוא לרוב עד גודל של 19".
בשוק ישנם כבר מסכי מגע (Touch), ומחיריהם עדיין גבוהים ביחס לתמורתם, ולכן במדריך זה נתייחס למסכי LCD רגילים בלבד.
ועוד משהו שקשור לצורת המסך, או יותר נכון לאפשרות לשנות את פורמט התצוגה. חלק קטן מהמסכים בשוק מציעים את פונקציית ה-PIVOT, המאפשרת לסובב את המסך על צירו ב-90 מעלות – ותצוגת המסך תסתובב יחד אתו. פונקציה זו מאפשרת קריאת מסמכים בצורה טבעית ונוחה יותר.

רזולוציה

הרזולוציה הינה צפיפות הפיקסלים – ככל שהמסך גדול יותר, עליו לתמוך ברזולוציה גבוהה יותר. בהגדרות התוכנה אפשר אמנם להגדיל את הרזולוציה אף יותר, אך תמיד מומלץ לעבוד ע"פ הרזולוציה הטבעית (Native) של המסך.
כדאי להקפיד שגודל המסך זהה לגודל הרזולוציה, דבר שבמרבית המקרים אכן קיים במידה ומדובר במסך ממקור אמין.
חדות התמונה נקבעת על ידי גודל הנקודה, שהיא למעשה המרווח בין הפיקסלים. ככל שהמרווח קטן יותר, כך גם התמונה תהיה חדה יותר, למרות נתון זה הפך לשולי בשנים האחרונות, שכן רוב המסכים מציעים גודל נקודה של 0.26 ומטה.

יחס ניגודיות

פרמטר שלרוב כתוב באותיות קידוש לבנה. משמעותו היא היחס בין הנקודה השחורה ביותר שמסך יכול להציג לבין הנקודה הלבנה ביותר. נתון זה קיים מכיוון שמסך ה-LCD, בגלל מגבלותיו הטכנולוגיות, לא יכול להציג שחור מושלם.
יחס ניגודיות של 1:600 יהווה נקודת פתיחה טובה, וככל שהיחס גדול יותר – כך גם הניגודיות תהיה טובה יותר. חשוב לציין שהיצרניות נוטות לנפח את היחס בשיטות שונות, שלא בהכרח תורמות לאיכות התמונה – כך שיחס ניגודיות גבוה במיוחד לא אמור להרשים אתכם יתר על המידה.

זמן תגובה

זמן התגובה הוא אחד הפרמטרים היותר בולטים שיצרניות המסכים נוטות להתפאר בו.
הוא נמדד במאיות השניה (ms).
המשמעות של זמן התגובה היא שככל שזמן התגובה קטן יותר, תופעת 'מריחות' התמונה תפחת. המציאות בנושא זה היא שלמשתמש הממוצע זמן תגובה של 5 מאיות השניה יספיק לגמרי, וזמן תגובה של 2 מאיות השניה יהיה קריטי רק למרבים לשחק משחקי מחשב, או למקצועני הגרפיקה למיניהם.

בהירות מקסימלית

על פי רמת הבהירות, הנמדדת ב-cd/m2, נוכל לדעת עד כמה המסך שלנו מסוגל להתמודד עם הצגת תמונה גם בתנאי תאורה לא אידאליים. cd/m2 300 ומעלה יהיו סבירים בהחלט, וזהו גם הפרמטר הנפוץ ביותר נכון לכתיבת שורות אלו. רמה גבוהה יותר גם תעלה לכם יותר.

זווית צפייה

זווית צפייה משמעותה היכולת לצפות במסך השטוח בצורה מיטבית גם מהצדדים. ככל שהנתון גבוה יותר, המדובר באיכות צפייה טובה יותר. כיום, זווית צפייה של 160 מעלות היא הרף התחתון, והיא מספקת תמונה איכותית גם כאשר מספר אנשים צופים במסך בו זמנית.

חיבורים

מרבית המסכים החדשים מצוידים בחיבור HDMI. חלקם עם חיבור DVI, ומסכים ישנים יותר מאפשרים חיבור VGA בלבד. יש לשים לב שמחשבים ישנים יותר, עם כרטיסי מסך מיושנים יחסית, לא יכירו ביכולותיו של המסך להציג תמונה רחבה, וייתכן שיהיה צורך בשדרוג. חיבור HDMI איכותי במיוחד יאפשר לכם לחבר ממיר HD למסך, ולהשתמש בו כטלוויזיה לכל דבר. שקעי USB באחורי המסך יתפקדו כמפצל ויאפשרו לכם לחבר מקלדת / עכבר ושאר מוצרי USB בנוחות גבוהה יותר, אך אלו קיימים רק בדגמי מסכים מתקדמים.
ואגב, לעיתים כדאי להימנע ממסכים שמצוידים ברמקולים מובנים. זה אמנם חוסך את הצורך בחיבור רמקולים חיצוניים, אך לרוב איכות השמע של הרמקולים המובנים אינה טובה במיוחד.

אחריות

מסך מחשב הוא מוצר אלקטרוני שנוטים להחליף רק בכל מספר שנים. כדאי לשים לב למשך האחריות שניתנת על המסך – רצוי 3 שנים ומעלה, ועדיף כמובן 4 או 5.
בדקו מה מדיניות היבואן או נותן השירות בכתב האחריות למוצר לגבי פיקסלים שרופים – במקרים אחדים הם עלולים להופיע על המסך בצורת נקודה אחת או מספר נקודות שחורות, ולא תמיד ניתן לממש בגללם את האחריות.

קנייה מהנה ומוצלחת!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב twitter
Twitter
לייעוץ ללא עלות
השאירו פרטים: