מדריך רכישה: כרטיס זכרון

תוכן עניינים
מדריך רכישה כרטיס זכרון

סמארטפון, טאבלט, מצלמת רכב או מכשיר ניווט – כל אלה ורבים אחרים, קולטים לתוכם כרטיסי זיכרון לאחסון המידע הדיגיטלי שלנו. לצערנו, העולם עדיין לא החליט על תקן אחיד לכרטיסי זיכרון, ובינתיים עומדים לרשותנו מספר פורמטים. כל אחד מציע יתרונות וחסרונות משלו. במדריך הבא נפרט ונסביר אותם.

ממדים פיזיים

כרטיסי זיכרון מאופיינים במידות וגדלים פיזיים שונים. החל מכרטיסי זיכרון זעירים בגודל ציפורן ובעלי משקל זבוב, דרך כרטיסי זיכרון בעלי ממדים בינוניים, ועד כרטיסים גדולים ושמנמנים (הכל יחסי, כמובן). מדובר בפלא של ממש. תחשבו על כרטיס זעיר המכיל בתוכו מידע יקר ערך, ואף יותר מזה שמאוחסן על גבי דיסק.
אופנת המזעור מחייבת את ההתקנים הללו להצטמצם בממדים, כך שנראה שבעתיד הכרטיסים הללו רק ימשיכו להתכווץ. אך בכל מקרה, יש צורך לשדך בין כרטיס מתאים למכשיר שיקלוט אותו, ועל כך בהמשך.

נפח האחסון

הגודל הפיזי אולי לא תמיד קובע, אבל הנפח בהחלט כן.
ישנה משמעות רבה לכמות החומר שניתן לאגור בכרטיס הזיכרון, ומחירו של הכרטיס נקבע באופן ישיר על פי נפחו.
ככל שעולה איכות התמונות שמפיקים הסמארטפונים והמצלמות, כך עולה גם נפחן של כל תמונה ותמונה. מעבר לכך, חומרים באיכות HD נפחם גדול יותר.
המשמעות: ככל שהמוצר מפיק איכות גבוהה יותר, יש צורך להתאים לו כרטיס זיכרון בנפח גדול יותר. נציין, ש-1GB הוא שווה ערך ל-1024MB.
כיום, נמכרים כרטיסי זיכרון בנפחים בין 1GB ועד 1TB (נכון למועד כתיבת שורות אלו), והנפח ממשיך לעלות: ב-2011 הוצגו כרטיסים בנפח 128GB. במקביל, מחירי הכרטיסים רק יורדים, ולא כדאי בכלל לקנות כרטיס שנפחו נמוך מ-1GB. אגב, על גבי כרטיס כזה, ניתן לאגור בערך 200 עד 300 תמונות שצולמו ברזולוציה בינונית, ובערך 200 שירים בפורמט mp3 (הכמות תשתנה בהתאם לאיכות הקובץ).

מהירות הכרטיס

הכוונה היא למהירות בה הכרטיס קורא את המידע הקיים, וכמו כן מהירות כתיבה של מידע חדש שנשמר על גבי הכרטיס. לרוב האנשים, מהירות הכרטיס לא ממש רלוונטית, מי שכן עשוי להזדקק לשירותיהם של כרטיסי זיכרון מהירים, הם צלמים שמשתמשים במצלמות איכותיות ומהירות, ושזקוקים לצלם בכמויות, מבלי להמתין בין צילום לצילום.
המהירות נמדדת ביחידות MB לשנייה, כשהכרטיסים האיטיים ביותר מספקים מהירות X6 ו-1MB לשנייה, בעלי המהירות הסבירה X66 עם 10MB לשנייה, ובעלי מהירות גבוהה: X133 וקצב של 90MB לשנייה.

סוגי הכרטיסים הקיימים

SD

או Secure Digital, הוא ככל הנראה פורמט כרטיסי הזיכרון הפופולרי בעולם. רבות מהמצלמות הדיגיטליות, נגני המוזיקה והמולטימדיה הניידים תומכים בכרטיסים אלה. ממדי הכרטיס: 24 על 32 מ"מ, העובי 2.1 מ"מ. כרטיסי SD הם בעלי מגעים חשופים – שימו לב לא לשחוק אותם או להרטיבם. כרטיסי SD מצוידים במתג שמאפשר להגן מפני מחיקה של המידע בכרטיס.

SDHC

תת-דגם שמשווק בשנים האחרונות הוא SDHC, הצירוף HC פירושו High Capacity – כלומר נפח אחסון גבוה. כרטיסי SDHC נמכרים כיום בנפחים שבין 2GB ועד 256GB.

SDXC

הדור "המשודרג" של כרטיסי ה-SD, התומך בנפח אחסון שבין 4GB ועד 512GB.

microSD

הפורמט הצעיר ביותר במשפחת ה-SD, וגם הקומפקטי ביותר. הכרטיס מציע ממדים זעירים: 15 על 11 מ"מ, ועוביו 1 מ"מ. הוא משמש בנאמנות מכשירים ניידים רבים, ובעיקר סמארטפונים, טאבלטים, מצלמות דרך וכו'.
בדומה לאחיו הגדול (ה-SD), גם כאן המגעים חשופים.

miniSD

גרסה זהה ל-SD, רק זעיר יותר בממדים – 21.5 על 20 מ"מ. כרטיסי miniSD הוצגו ב-2003, והם לא פופולריים כיום, מכיוון שפורמט ה-microSD המציע ממדים זעירים גנב להם את ההצגה. ניתן לרכוש כרטיסים אלה בנפחים שבין 16MB ועד 8GB, הנפחים הגדולים שייכים לתקן miniSDHC.

משפחת כרטיסי ה-Memory Stick

כרטיסי ה-Memory Stick הם מבית היוצר של סוני, ולכן משמשים בעיקר את מוצרי החברה, אם כי ישנם בשוק מוצרים אחדים שמסוגלים לתמוך בכרטיסים אלה.
נדיר למצוא כרטיסים מהגרסה הראשונה, שתמכה בנפח מרבי של 128MB. הגרסה המתקדמת יותר, שנקראת PRO, תומכת בנפחים של 128MB ועד 4GB ואילו הגרסה החדשה יותר – Memory Stick Duo Pro – תומכת בנפחי אחסון של עד 32GB

בדומה ל-microSD, גם סוני פיתחה גרסה זעירה לכרטיסי הזיכרון שלה. ממדיו של כרטיס Memory Stick Micro או בכינויו M2 עומדים על 12.5 על 15 מ”מ – מתחרה ראוי ל-microSD.

משפחת כרטיסי ה-XD

כרטיס זיכרון שפותח ע"י יצרניות המצלמות אולימפוס ופוג'י, ומשמש בעיקר את מוצריהן של חברות אלו.
הכרטיס נמצא בשימוש משנת 2002 ומשמש בעיקר עבור מצלמות דיגיטליות ורשמקולים דיגיטליים. ממדיו: 25 על 20 מ"מ, עוביו 1.7 מ"מ, כלומר זהה ואף קטן יותר מ-SD, וגם מהיר יותר מה-SD.
הכרטיס המקורי והותיק תומך בנפח אחסון מרבי של 512MB, ואילו גרסה M תומכת בנפח אחסון של עד 2GB.

משפחת כרטיסי ה-CF

פורמט ותיק מאד ונדיר מאד כעת בשוק, הוא CF או Compact Flash. אלה כרטיסי זיכרון גדולים (36 על 43 מ"מ), שמנמנים וכבדים יחסית (10 גרם), אך אמינים וחסונים, עמידים בטמפרטורות קיצוניות, ובדרך כלל מאד מהירים.
הם נמכרים עבור דגמים אחדים של מצלמות, בדרך כלל מצלמות גדולות ומקצועיות.
כרטיסים אלה ניתן לרכוש בנפח מרבי של עד 128GB.

Micro Drive

זהו מעין כונן קשיח זעיר, בגודל ובפורמט חיצוני זהה לכרטיס CF. נדיר יחסית לשימוש, וניתן לרכוש כרטיס זה בנפח מרבי של 64GB.

תאימות בין הכרטיס למכשיר

רכשו כרטיס זיכרון רק בפורמט שמתאים למכשיר שלכם. מצד שני, ישנן מצלמות למשל, שתומכות ביותר מפורמט אחד, אך טלפונים סלולריים עפ”י רוב יתמכו בפורמט יחיד.
כיום נמכרים כרטיסי זיכרון בנפח גדול (HC), עליכם לבדוק שהמכשיר שלכם אכן תומך בהם.
ישנם מכשירים שיש להם מגבלת נפח, כלומר הם מסוגלים לתמוך רק עד נפח מסוים. בכל מקרה, מכשירים רבים ובהם מדפסות, מחשבים נייחים וניידים ואחרים, מצוידים בקוראי כרטיסים שתומכים במגוון פורמטים.
כרטיסי זיכרון קומפקטיים נמכרים עם מתאם מיוחד שמאפשר להם להפוך לפורמט בגודל פיזי גדול יותר. דוגמה: כרטיסי microSD נמכרים תמיד עם מתאם מיוחד שהופך אותם לגודל SD.

תנאי ותקופת אחריות

דגמים זולים יעניקו שנה אחריות. דגמים רבים אחרים, מבית היוצר של חברות מובילות בתחום, יעניקו 2 ועד 10 שנות אחריות, ואפילו אחריות ללא הגבלה.
בדקו מה כוללת האחריות.
לידיעתכם, יש אינספור כרטיסי זיכרון בשוק, רבים מהם עלומי שם. העדיפו דווקא כרטיסי זיכרון של יצרניות מובילות בתחום, בעיקר אם הכרטיס גדול ויקר: גם תזכו לאחריות ארוכה, וגם תקבלו תמיכה ושירות במקרה של בעיה.
אם המחיר נראה נמוך באופן מחשיד – שימו לב והיזהרו! לרוב, יש סיבה טובה לכך.

לסיכום

  • כיום, המחירים יורדים ונפחי האחסון עולים, לכן אין טעם לרכוש כרטיס זיכרון שנפחו קטן מ-8GB.
  • התאימו את סוג הכרטיס למוצר שברשותכם. לידיעתכם, ישנן מצלמות ומחשבים ניידים שתומכים בכרטיסים בפורמטים שונים.
  • בדקו מהי מגבלת הנפח של המוצר שברשותכם, שאליו אתם מייעדים את הכרטיס: ישנם מכשירים שמאפשרים לקלוט כרטיס זיכרון עד נפח מסוים בלבד.
  • כרטיסי זיכרון ממשפחת SD הם הפופולריים ביותר בשוק.
  • כרטיסי זיכרון בפורמט XD (פיתוח של אולימפוס ופוג'י) ו-Memory Stick (סוני) הם פחות פופולריים, ורק מעט מכשירים תומכים בהם.
  • העדיפו כרטיסי זיכרון של יצרניות מובילות בתחום, בעיקר אם הכרטיס גדול ויקר. כך, גם תזכו לאחריות ארוכה, וגם תקבלו תמיכה ושירות במקרה של בעיה.
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב twitter
Twitter
לייעוץ ללא עלות
השאירו פרטים: