איך לבחור מחשב נייד

תוכן עניינים
איך לבחור מחשב נייד

סוגי מחשבים ניידים

אחת ההחלטות הראשונות לפני שרוכשים מחשב נייד, היא לזהות מהם צורכי המשתמש העיקריים. בהתאם לצרכים, תוכלו לבחור את המחשב הנייד המתאים לכם, מתוך מספר קטגוריות עיקריות שמציעות קווי אופי ומחירים שונים:

מיני נייד (Netbook)

בזמן האחרון, הופכים מחשבים ניידים אלו לפופולריים ביותר. מחשבי Netbook הם באמת ניידים וקומפקטיים, עם צג שרוחבו 7 ועד 11 אינצ' בלבד, ומציעים נתון משקל נמוך מאד של 900 גרם עד 1.5 ק"ג.
מחשבי נט בוק מתאימים מאד לסטודנטים ועיתונאים, למשל, ומיועדים למי שמבקש בעיקר יישומי אינטרנט ואופיס בניידות טובה, ולא חשוב לו לאמץ את העיניים בצג הקטן, וגם לקבל מפרט טכני שאינו מאד מרשים. למשל: אין כוננים אופטיים (DVD או צורב DVD), וגם כונן האחסון מוגבל בנפחו. אך המחיר, מנגד, אטרקטיבי ביותר: 1,500 שקל ועד 4,000 שקל.

מחשב נייד דק (Notebook)

מי שהניידות מאד חשובה לו, אבל גם הביצועים, כדאי שישקול רכישת נייד דק.
מחשב מסוג זה מאופיין בצג בגודל של 11 עד 14 אינצ', ובמפרט מתקדם, וכל זאת בתצורה דקיקה וקלה במיוחד, 1.5 עד 2.5 ק"ג.
מעבר לניראות העיצובית המרשימה, נייד כזה אידאלי לאנשי עסקים או אנשי שיווק שמרבים בנסיעות לחו"ל, וזקוקים למחשב עם ניידות גבוהה, ויחד עם זאת – להנות מהביצועים הנדרשים להם.
צריך לדעת שעל פשרה בעובי המחשב, משלמים בזמן סוללה מוגבל, וגם במחיר שאינו זול: 5,000 עד 15,000 שקל.

מחשב נייד רגיל (Mainstream)

זה המחשב הנייד הפופולרי ביותר, שמתאים לרוב האנשים, והוא מהווה פשרה בין גודל, ביצועים, ומחיר נוח.
בקטגוריה זו, רוחב הצגים עומד על 13 עד 15 אינצ', וניידים כאלה משמשים בדרך כלל כמחשב שני בבית. טווח המחירים גדול, ונקבע בהתאם למפרט ולמותג: 2,400 שקל ועד 6,000 שקל.

מחשב נייד כתחליף למחשב הנייח (Desktop Replacement)

אם נמאס לכם מהמחשב הביתי על גודלו הפיזי ושלל כבליו, אולי שווה לחשוב על מחשב נייד שיחליף אותו. זה אומר שהביצועים והמפרט טובים, הנייד מאובזר בשלל חיבורים, המקלדת מלאה, מקשיה גדולים יחסית, והצג גדול אף הוא (15 עד 18 אינצ'). למשקל ה"מפלצתי", שעומד על 3.5 – 6 ק"ג, אין חשיבות, היות וממילא הנייד הזה לא יעזוב את השולחן.
ישנם ניידים כאלו הכוללים תחנת עגינה נוחה, שמאפשרת חיבור המחשב באופן פשוט לשלל אביזרים באמצעות הנחתו עליה.
קטגוריה מאובזרת ועשירה במיוחד בחומרה מוצעת לגיימרים, ומתאפיינת בעיקר בצג גדול וחד, בזיכרון רב ובכרטיס מסך איכותי.
המחיר: 3,000 שקל ועד 15,000 שקל.

מחשב לוח ( Tablet PC)

ניידים כאלה הם בדרך כלל קלי-משקל, מצוידים בצג-מגע (טאצ') המאפשר לסובבו 180 מעלות ואף לקפלו לגמרי, כך שהצג מסתיר את לוח המקשים, והמחשב הופך למעין לוח.
דגמים אחדים כוללים מקלדת נפרדת לגמרי. מחשבי לוח אינם פופולריים בשל מחיריהם הגבוהים יחסית (4,800 שקל ועד 17,000 שקל), אך בעיקר כי התמיכה העברית של מערכות ההפעלה לסוג זה של מחשבים מוגבלת ולעיתים פשוט אינה כוללת יישומים רלוונטיים כמו למשל זיהוי כתב יד.

המפרט הטכני

מערכת ההפעלה

לרוב, מערכת ההפעלה המגיעה עם הנייד, אינה נתונה לשיקוליו של הרוכש (נמכרת עם הנייד).
נכון למועד כתיבת שורות אלה, רוב הניידים הנמכרים כיום בשוק מגיעים עם מערכת ההפעלה וינדוס (Windows) מבית מיקרוסופט, כאשר מחשבי ה-Mac מבית אפל, מגיעים עם מערכת ההפעלה macOS.
מערכת ההפעלה של אפל אמנם מזכירה את הוינדוס של מיקרוסופט, אך יש לקחת בחשבון כי יש שוני ניכר בין המערכות הדורש למידה והסתגלות.

החומרה

בדומה למחשב הביתי הנייח, ישנם מספר מכלולים במחשב הנייד שמשפיעים על ביצועיו, ולפיכך כדאי מאד לשים אליהם לב: מעבד, זיכרון, ונפח אחסון.
מטבע הדברים, ככל שנתוניהם של הרכיבים עכשווי וטוב יותר, כך גם מחירם עולה ומייקר את מחיר המחשב. בכל מקרה, מכיוון שיכולות השדרוג מוגבלות ביחס למחשב נייח, כדאי לוודא לפני הרכישה שלוח האם מאפשר שדרוג עתידי.

המעבד

ה'לב' של המחשב, ואבי הביצועים שלו. אחראי במחשבים ניידים לא רק לביצועים אלא גם למשקל המחשב, לזמן השימוש בסוללה ואפילו לדרגת ההתחממות.
לגבי מהירות המעבד, הנתון נמדד בערכי גיגה-הרץ (GHz), וככל שהנתון גבוה יותר, הרי זה משובח.
מהירות המעבדים כיום עומדת על לפחות 1.1 גיגה הרץ במעבדים חסכוניים וצנועים ועד 4.4 GHz למעבדים חזקים במיוחד.
כמות הליבות יכולה להגיע עד 6 (שוב, נכון למועד כתיבת שורות אלה), כאשר ככל שכמות הליבות גבוה יותר, הרי שביצועי המחשב טובים יותר.
בשוק שולטים מעבדים מבית היוצר של אינטל, והמתחרה הצמודה AMD. בעיקרון, ישנן שתי תצורות עיקריות של מעבדים:

זיכרון

גם כאן, ככל שהנתון גבוה יותר, הרי שביצועי המחשב טובים יותר. ישנם ניידים עם 4 גיגה בייט (Giga Byte) ועד 64GB של זיכרון, וסוג הזיכרון הנפוץ כיום הוא מסוג DDR3 ו-DDR4, השני מציע ביצועים משופרים.

כונן קשיח

בעידן שבו מתווספים למחשב שלכם כל כך הרבה קובצי מולטימדיה, רצוי ומומלץ להצטייד במחשב נייד בעל כונן קשיח בנפח מכובד: לפחות 500GB, וכיום הסטנדרט עולה; בשוק כבר נמכרים ניידים עם נפח אחסון פנטסטי של 2 טרה-בייט (2TB), שלמעשה חוסכים את הצורך בכונן אחסון חיצוני.

מהירות הכונן משפיעה על ביצועי המחשב, ולמעשה על נתון קריאת המידע. כיום, המחשבים הדקים וקלי המשקל מצוידים בכונן פלאש זעיר – בניגוד לכונן קשיח רגיל, הוא קל מאד כי אינו כולל חלקים מכניים. החיסרון: המחיר ביחס לנפח האחסון.

הצג

לא רק גודלו של הצג רלוונטי: מובן שצג 15 אינצ' יהיה נוח יותר לעיניים, ועדיף להן על פני צג ברוחב 11 אינצ'. אבל, גם הרזולוציה חשובה. היא נמדדת בפיקסלים, וככל שהיא גבוהה יותר, כך גם איכות התמונה המתקבלת.
לניידים רבים כיום ישנם צגים מבריקים (Glossy) בציפוי קריסטלי, כלומר מבריק. הם מאפשרים צפייה איכותית, אך למען האמת, חסרונות הצג המבריק עולים על יתרונותיו, ואם אתם עובדים במקומות מוארים בתאורה חזקה, החזר האור וההשתקפויות הרבות פשוט ימנעו שימוש נאות, ובדרך כלל גם יתקשו לתפקד תחת אור חזק. ואם אתם מרבים בעבודה בחוץ, קחו את העניין בחשבון.
ישנם צגים בגימור מט, כלומר שאינם מבריקים, ומציעים עפ"י רוב איכות צפייה נמוכה יותר.

כרטיס המסך

אם אתם זקוקים לביצועים גרפיים טובים, העדיפו נייד שמצויד בכרטיס מסך איכותי, רצוי GeForce של nVidia או Radeon של ATI, שמצוידים בזיכרון עצמאי בנפח מכובד.

תקשורת

כל מחשב נייד כולל כרטיס רשת מובנה.
מבחינת קישוריות אלחוטית, מחשבים ניידים רבים כוללים מקלט Bluetooth מובנה, המאפשר חיבור אלחוטי למכשירים תומכים – למשל אוזניות, מקלדת וכו'. כל הניידים כוללים מקלט אלחוטי Wi-Fi שמאפשר חיבור לאינטרנט אלחוטי.

חיבורים ויציאות

כמה שיותר חיבורים ויציאות במחשב הנייד יקלו על המשתמש, ויפתחו לו את האפשרות להתחבר בקלות לשלל אביזרים. כדאי להקפיד שישנן לפחות 3 כניסות USB2.0 ו-4 עדיפות. חיבורי FireWire מיועדים לחיבור התקנים ניידים מהירים כמו מצלמות וידאו ואחרים.
לכל נייד יש כניסה לאוזניות ולמיקרופון, וחיבור דיגיטלי לצג חיצוני (HDMI) לחיבור מסך או טלוויזיה.

פרטים נוספים שעשויים להשפיע

זמן סוללה

לא תמיד הצהרות היצרן יספקו בפועל את זמן השימוש המובטח בנייד. הנתון משתנה בהתאם ליישומים המופעלים במחשב, להפעלת תקשורת אלחוטית זוללת אנרגיה, וכו'. אבל, ככל שהסוללה מצוידת ביותר תאים, היא עשויה לתת זמן עבודה ארוך יותר. אם אתם הרבה בדרכים כדאי לשקול רכישת סוללה בעלת קיבולת טובה יותר מזו שנמכרה עם המחשב.

נוחות

לפני הרכישה, הניחו אצבעות על המחשב, ובדקו אם המקשים נוחים לכם לשימוש. האם הם רכים? קשים? האם הם רופפים? האם גודלם מספק את האצבעות שלכם?
כדאי גם לבדוק את משטח הסימון בתחתית הנייד, במיוחד אם אתם מתכננים להשתמש בנייד הרבה בדרכים, מבלי לחבר אליו עכבר חיצוני.
בדקו את איכות בנייה והגימור – איכות הפלסטיקה והמבנה מעידים על עמידותו לאורך שנים.
מרכיב משמעותי נוסף שלא ניתן להימלט ממנו ברוב דגמי הניידים, הוא פליטת החום. הניחו את המחשב על הברכיים, ונסו לעבוד עימו ביישומים 'כבדים', ובדקו אם המחשב מתחמם יתר על המידה, לאחר זמן-מה.

מולטימדיה

אם אתם צרכני מולטימדיה כבדים, כדאי לרכוש נייד שמצויד במקשי קיצור-דרך להפעלת יישומים של נגני מוזיקה ווידאו, עוצמת קול וכו'. ישנם גם ניידים שמצוידים בשלט-רחוק – בהחלט מומלץ אם צופים בסרטים ורוצים להתפנק. רבים מהניידים מצוידים במצלמת אינטרנט מובנית. אם אתם לא בקטע של שיחות-וידאו, אפשר לוותר. לגבי רמקולים מובנים – בשל המבנה הפיזי קומפקטי של המחשב הנייד, הרמקולים הללו בדרך כלל קטנים ומפיקים צלילים עמומים או לא איכותיים. אם הסוגיה הזו משמעותית, אולי כדאי לחפש דגם שמצויד ברמקולים מובנים איכותיים יותר.
רבים מהניידים מצוידים בחריץ קורא כרטיסים מובנה, שמסוגל לטפל בשלל פורמטים (כמו SD, MS, MMC, XD וכו'). למי שמרבה לצלם במצלמות דיגיטליות, קורא כרטיסים יכול בהחלט לסייע.

אחריות

רבים מהמחשבים הניידים מציעים שנת אחריות, ולא מעט יבואנים כבר מציעים שנתיים או שלוש שנות אחריות, כאשר חברת Dell, לדוגמה, מציעה שירות תיקונים בבית הלקוח.
כמעט כל היבואנים יאפשרו הארכת משך האחריות בתוספת תשלום. הגם שהתוספת הזו היא לעיתים לא קטנה, מומלץ להאריך את האחריות, מכיוון שמחשבים ניידים במקרים רבים הם יקרים יותר לתיקון מאשר מחשבים נייחים.

לסיכום

  1. בחרו מחשב נייד לפי הייעוד: האם זה נייד לסטודנט, לאיש עסקים שמבקש ביצועים וניידות, האם נייד משני בבית, תחליף למחשב נייד או לגיימר תובעני בדרישותיו.
  2. חפשו את המפרט המתקדם ביותר ( מעבד, זיכרון, כונן קשיח) במחיר הטוב ביותר.
  3. העדיפו אחריות ארוכה יותר, ואם אפשר, עדיף לשלם ולהאריך משך האחריות.
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב twitter
Twitter
לייעוץ ללא עלות
השאירו פרטים: