איזה מדפסת לקנות?

רגילה או משולבת? הזרקת דיו או לייזר? למרות המראה המגושם שלה, המדפסת הפכה לחלק דומיננטי בחיים הדיגיטליים שלנו. מחירי המדפסות כיום אינם גבוהים, אבל המוקש טמון בחומרים המתכלים – שם היצרנים עושים את הרווח הגדול על חשבוננו. המדריך הבא נכתב בכדי להסביר, לנמק ולעזור לכם לבחור מדפסת מומלצת.
תוכן עניינים
איזה מדפסת לקנות

סוגי מדפסות

אחד השיקולים הראשוניים בבחירת מדפסת הוא סוג המדפסת הנדרש. האם אתם מדפיסים הרבה או באופן אקראי? האם אלו הדפסות צבע או שחור-לבן? האם אתם זקוקים לאיכות הדפסה טובה או מסתפקים בממוצע? וכמובן, צריך להתחשב גם בגודל הפיזי המוקצב למדפסת בחדר.

מדפסת הזרקת דיו (Inkjet Printer)

מדפסות אלה, הן הוותיקות והפופולריות ביותר בבתים, והן עושות עבודתן נאמנה. הן מציעות שלל אפשרויות הדפסה בשחור ובצבעים, במחיר שווה לכל נפש. הן מציעות חבילה מאוזנת של איכות, מפרט, וביצועים וצריך לומר, שבשנים האחרונות, איכות ההדפסה שלהן עולה ומתקרבת לזו שמפיקות מדפסות לייזר.

מדפסת לייזר

בשנים האחרונות, יורד מחיריהן של מדפסות הלייזר. כיום ניתן לרכוש מדפסת לייזר ביתית במחיר של 260 שקל! מדפסות אלה הן מהירות, איכותיות ושקטות, ומומלצות למי שמרבה להדפיס מסמכים בכמויות רבה, ולא זקוק לפלט צבעוני או להדפסת תמונות מפורטת. אגב, יש בשוק גם מעט דגמי לייזר צבעוניים, אך מחיריהם גבוהים והם מומלצים בעיקר למשרדים.

מדפסת משולבת (Multifunction Printer)

למי שרוצה לחסוך במקום פיזי על השולחן, נמליץ על מכשיר אחד, שכולל בתוכו מספר מכשירים שונים. מדפסת 'כלבו' All-in-One כזו (הזרקת דיו או לייזר, בהתאם לבחירה) יודעת להדפיס, לסרוק, לצלם, ובדרך כלל גם לשלוח ולקבל פקסים.
יתרונות: כאמור, חבילה אחת רבגונית, שגם חוסכת מקום.
חסרונות: אתה מקבל מה שיש, ללא היכולת לבחור את המפרט המדויק עבור כל מכשיר בנפרד, ומעבר לכך, אם אחד ממרכיבי המדפסת המשולבת מתקלקל, גורר השבתת המכשיר כולו, בזמן שהוא יישלח לתיקון.

מדפסת אלחוטית

במסגרת הטרנד לשחרר אותנו מהכבלים המעיקים, פרצו לאחרונה לתודעה מדפסות אלחוטיות.
הרעיון פשוט וכך גם הביצוע: מדפסות כאלה כוללות כרטיס רשת אלחוטי המאפשר לחבר אותן לרשת אלחוטית ביתית, וחלקן מצוידות בקישוריות אלחוטית Bluetooth שמקשרת בין התקנים שונים (טלפון סלולרי, מחשב נייח או נייד וכו') שמצוידים אף הם בטכנולוגיה.
ישנן מדפסות אלחוטיות רגילות או משולבות, ומחיריהן גבוהים יותר מאלה של מדפסות מקבילות שאינן אלחוטיות, אך המחירים יורדים והופכים הגיוניים.
אגב, ישנן מדפסות שמצוידות בכרטיס רשת רגיל (לא אלחוטי), שמאפשר לחבר אותן למחשבים או למדפסות תומכות אחרות, באמצעות כבל רשת.

מדפסת ניידת

ישנו זן נדיר יחסית של מדפסות, שמתיימר להציע הדפסה ניידת בכל מקום, כלומר אין צורך להיתקע בבית או במשרד, אפשר לצאת לדרכים ולהדפיס אפילו בחדר המלון.
מדפסות כאלה הן קלות משקל וקומפקטיות, מצוידות עפ"י רוב בסוללה נטענת, חלקן מאפשרות להדפיס באופן אלחוטי מהסלולרי ללא חוטים, ובגדול, הן חמודות להפליא.
חסרונות: מרביתן מדפיסות פלט בפורמט קטן בלבד ( בגודל תמונות אלבום), כמו כן איכות ההדפסה לא תמיד עומדת בסטנדרט, מהירות הדפסה נמוכה מאד, והכי כואב בכיס: מחיר גבוה שמרתיע את המשתמש הממוצע.

מדפסת פוטו

זן של מדפסות הזרקת דיו מתמחה בהפקת תמונות בצורה חצי-מקצועית.
מדפסות הפוטו מאפשרות להזין אותן בדפי הדפסה מיוחדים מבריקים או בגימור מט, ולהדפיס תמונות לאלבום, באיכות שלא נופלת מזו של מכוני פיתוח.
אחדות ממדפסות אלה מצוידות בקוראי כרטיסים בפורמטים שונים: פשוט הכניסו את כרטיס הזיכרון ששלפתם מהמצלמה הדיגיטלית, והתמונות שצולמו יופיעו על גבי צג LCD קטן.
ישנם דגמים שכוללים חיבור ישיר למצלמה הדיגיטלית שחוסך את תיווכו של המחשב.

מפרט טכני

מהירות

רוב המדפסות הביתיות מסוגלות להדפיס דפים בפורמט A4 הפופולרי וגם A5, מעטפות, ולעיתים קרובות גם תמונות אלבום. דגמים מעטים המיועדים לאנשי מקצוע, מסוגלים לטפל גם בדפים בפורמט גדול A3.
אחד הנתונים הראשוניים שמצביע על מהירות עבודתה של המדפסת ולמעשה על ביצועיה, הוא כמות הדפים שהיא מדפיסה בדקה. הנתון מציין מהירות להדפסת שחור, ולהדפסת צבע. מן הסתם, ככל שמספר העמודים בדקה הוא רב יותר, כך ביצועי המדפסת טובים יותר. אבל, הצהרות היצרן ומציאות בפועל הם שני דברים שונים. ובמילים אחרות: בדומה להצהרות על ביצועי מכונית, לא תמיד הדבר נכון בפועל.
ועוד משהו שכדאי לדעת: בדרך כלל הדף הראשון מודפס לאחר השהייה קלה שכוללת התחממות המדפסת והכנתה לפעולה.

רזולוציה

נתון הרזולוציה עשוי לעניין אתכם בעיקר אם אתם זקוקים לתמונות צבע איכותיות. הרזולוציה מסמלת את מספר נקודות הדיו שמדפיסה המדפסת בכל שטח נתון. מודדים שטח זה ביחידות DPI (נקודות לאינצ'). כמובן ככל שהרזולוציה גבוהה יותר, כך איכות ההדפסה איכותית יותר.

נוחות השימוש

ממדים

על גודל כבר דיברנו, והמדפסת צריכה להתאים בממדיה למקום שבחרתם עבורה. במידה והמקום מוגבל בגובה, כדאי לבחור דגם נמוך שניתן להזין את הדפים בצורה מאוזנת ולא אנכית.
לגבי משקל, לרוב האנשים הסוגיה לא ממש משנה, כי ממילא המדפסת היא אביזר נייח שלא זז לשום מקום.

ידידותיות

כמו כל מכשיר חשמלי, בדקו שהמדפסת שאתם רוכשים נוחה לשימוש, ושכפתורי ההפעלה ברורים ונוחים.
במידה והמדפסת משולבת, בדקו את הפקס – האם הוא נוח להפעלה? ישנם מכשירי פקס שפועלים עצמאית ללא חיבור למחשב, וישנם דגמים שאף מצוידים בשפופרת טלפון, ייתכן ואתם מעדיפים דגם כזה.

קיבולת המגש

בהתאם לגודל המדפסת ולתכנונה, היא מצוידת במגש הקולט דפים בכמות של 100 ועד 500 דפים. אם אתם מרבים להדפיס, ולא מעוניינים להתאמץ ולהזין דפים נוספים ללא הפסקה, אולי כדאי לשקול רכישת מדפסת עם מגש בקיבולת גדולה.

רעש

זו סוגיה שלא ניתן להתעלם ממנה. רעש פוגע באיכות החיים ואם אתם מדפיסים לעיתים קרובות, תנו על כך את הדעת.
עוצמת הרעש של המדפסת נמדדת בדציבלים (dB). העדיפו מדפסת שמפיקה רעש של עד 45 דציבל בפעולה.

פונקציות נוספות

מדפסות מציעות שלל פונקציות, חלקן לא ממש רלוונטיים עבורכם, ולא כדאי לשלם עבור התענוג את התוספת.
אבל, בין הפונקציות המועילות שניתן למצוא ישנה הדפסה דו-צדדית, שמסייעת בחיסכון בנייר. פונקציה זו מתאימה למי שמדפיס עשרות עמודי טקסט, ומנצל את הדף להדפסה על שני צדדיו.
דגמים אחדים מציעים הדפסה על תקליטורים (דיסקים). פונקציה חביבה למי שצורב בבית דיסקים בכמות מרשימה ורוצה לתת להם ביטוי אישי או מקצועי.

תחזוקה

היום כבר כולם יודעים שלא מספיק להסתכל רק על מחיר המדפסת עצמה. מחירי החומרים המתכלים הם מרכיב העלות הרציני. במקרים רבים, עלות מחסניות הדיו/טונר הלייזר מתקרב ואף שווה למחיר המדפסת עצמה. בדקו במפרט המדפסת, או קראו כתבות וסקירות שמספרות כמה הדפסות מאפשר הדגם לבצע עם ראשי הדיו. מומלץ כמובן להעדיף דגם חסכוני, שיספק לכם יותר הדפסות מאותו ראש דיו.
במדפסות הזרקת דיו, ישנו ראש דיו שחור, ובנוסף שלושה עד חמישה ראשי דיו צבעוניים. ההמלצה היא להעדיף דגם שכולל כמה שיותר ראשי דיו, כלומר שהפרדת הצבעים גדולה ומאפשרת לרכוש כל צבע בנפרד, וכך לחסוך כסף.
בדקו מה עלותם של החומרים המתכלים עוד לפני רכישת המדפסת, ובררו האם יש להם גם ראשי דיו חלופיים, שעלותם אף היא זולה יותר מהמקור.

מחיר ואחריות

מחירי מדפסות הזרקת דיו רגילות (לא מקצועיות) מתחילים ב-149 ועד 5,000 שקל, ומעבר לכך למדפסות מקצועיות. מדפסת טובה שעונה על רוב הצרכים המשפחתיים, ניתן לרכוש בכמה מאות שקלים. מחירי מדפסות משולבות מתחילים ב-197 ועד עשרות אלפי שקלים למשולבות משרדיות משוכללות. מחירי מדפסות לייזר מתחילים ב-260 שקל למדפסת לייזר ביתית ומאמירים עד לכ-40,000 שקל למשולבת לייזר משרדית.
אחריות ניתנת לשנה ועד שלוש שנים. בדקו טוב מה אופי האחריות, והאם היא כוללת שירות בבית הלקוח, דבר מועיל כשהמדפסת שלכם כבדה במיוחד.

לסיכום

  1. לייזר או הזרקת דיו? למדפיסים טקסט בשחור בכמויות, מדפסת לייזר תהיה חסכונית יותר. למשפחה רגילה שזקוקה פה-ושם להדפסות צבעוניות, מדפסת הזרקת דיו רגילה.
  2. כדי לחסוך במקום פיזי ובשלל כבלים, אפשר לשים עין על מדפסות משולבות, ואפילו אלחוטיות.
  3. מחיר המדפסת הוא שולי ביחס לעלויות החומרים המתכלים (דיו, טונרים). בדקו לפני הרכישה מה עלותם.
  4. מהירות הדפסה? לנתוני היצרן לא תמיד ישנה אחיזה במציאות.
  5. בדקו אם המדפסת נוחה וידידותית לשימוש ולא פחות מכך, אם אינה מרעישה מדי.
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב twitter
Twitter
לייעוץ ללא עלות
השאירו פרטים: